Dezbaterea „Viziunea media asupra Președinției române a Consiliului UE - Perspective pentru 2019”

Primary tabs

Description:

Evenimentul se va desfăşura la sediul SNSPA (Bd Expoziţiei, nr 30 A, sector 1), etaj 8, sala 804, începând cu ora 17:30 și va reuni invitați precum: Flavia DURACH, Facultatea de Comunicare şi Relaţii Publice, SNSPA, Alexandru GIBOI, directorul Agenţiei Nationale de Presă AGERPRES, Robert LUPIȚU, director adjunct Calea Europeană și Mihai SEBE, cercetător, Institutul European din România. Temele abordate vor include analiza pregătirilor pentru preluarea Președinției Consiliului UE de către România #RO2019EU din perspectiva comunicării publice, a reflectării în mass-media a acestui proces, a informării cetățenilor privind temele prioritare ale Președinției, precum și din perspectiva promovării imaginii de țară la nivel european și internațional.

Dezbaterea face parte din conferința de închidere a Modulului Jean Monnet „EU*Ro Media, Standarde Europene, Aplicabilitate Românească: Viziunea media asupra Președinției române a Consiliului UE”, proiect ce s-a desfășurat în perioada 2015-2018, co-finanțat de către Comisia Europeană prin intermediul Programului Erasmus+. Prof. univ. dr. Iordan Bărbulescu și lect. univ. dr. Miruna Butnaru-Troncotă vor prezenta principalele rezultate ale proiectului, cu accent pe evaluarea îndeplinirii principalelor obiective în cei trei ani de implementare, și pe baza acestora vor lansa o serie de teme de reflecție pentru anul 2019. Evenimentul se adresează experților din mass-media, cadrelor didactice, cercetătorilor, studenților și reprezentanților societății civile interesați de tema Președinției Române la Consiliul UE 2019.

Global rating: